Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut kent, takkadak ardından korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve balaban bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste ev sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişik duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete ev sahipliği yaratıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede makam meydan surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin dahi çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten afiyet alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam meydan natürel gaz lambası kaynağından binlerce senedir çıkan alevler sabık Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mebdelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesme altından alevler saçferment devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesme dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek kucakin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde makam kızılır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında makam kızılır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda baştan aşağı mülkiyet inşaı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğanlayıştirilmiştir. Emektar vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının makam aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yüzında ise çıkıntı halinde bir demir makam kızılır. Bu demirin anlayışlevi ise idam cezası edilen kişileri tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında makam kızılıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin olmayan hiçbir eser olmasının kanatı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tekmil halinde esirgeme altına münfailtır.

Antalya vip transfer

Gazipaşa Transfer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir